HINNASULA - MEIL ON PARIMAD HINNAD JA TASUTA TARNE! KUI PEAKSID LEIDMA PAREMA HINNA, EDASTA MEILE PAKKUMINE!

Madrats ja magamisase tuleb hoida tervisesõbralikuna

Madrats ja voodiriided on tolmulestadele soodne elukeskkond. Sama kehtib ka muu pehme mööbli osas – kardinad ja mänguasjad. Eesti Allergialiidu andmetel on Eestis kõige levinumad allergiad toidu–, õietolmu– ja olmeallergiad, sh tolmulestadest, kodukeemiast ja lemmikloomadest põhjustatud reaktsioonid. Tolmulesti leidub ka kõige puhtamas majapidamises. Me lihtsalt ei näe neid. Kui meil on hästi läinud, ei põhjusta nad meile ka allergiaid.

Kodutolmulestaallergia võib põhjustada allergilist nohu, astmat ning atoopilist naha– ja silmapõletikku. Paljunemiseks vajavad lestad enam kui 50 protsendilist niiskust ja 10 – 30° temperatuuri. Toiduks sobib neile inimnahalt eraldunud kõõm, mistõttu on just madrats soodsaim koht, kuhu nad end sisse seavad. Ainuüksi 1 gramm madratsitolmu võib sisaldada ligikaudu 15 000 lesta. Seetõttu tasub pöörata tähelepanu oma magamisaseme hooldamisele, et välistada tolmulestade populatsiooni suurenemine ja allergiate tekkimine.

Sleepwell-madrats-vedrumadrats

Madrats ja voodipesu – kuidas hooldada?

Alustada võiks voodi valikust. Eelkõige allergikud võiksid valida restpõhjaga voodi, mis laseks altpoolt õhku läbi. Nii ei jää öösel kehast tulev niiskus madratsisse pikemalt seisma, mis pidurdab tolmulesta paljunemist.

Madratsit tuleb regulaarselt tolmuimejaga puhastada või kloppida. Ehkki see ei mõju elusatele lestadele, kes kinnituvad iminappadega kangakiududele, eemaldab see surnud lesti ja nende eritisi, mis samuti allergeenina toimivad. Madratsi puhastamise võiks võtta ette iga kord kui vahetate voodipesu.

Tekki ja patju tuulutage igal hommikul pärast magamist. Lihtsalt raputage need enne voodi ülestegemist läbi ning laske lina ja teki vahele õhku. Suletekkide ja patjade puhul pikendab see nende eluiga, lastes nii sulgede vahele õhku. See hoiab suled (ja sellega ka padjad) kohevana ning pidurdab tolmulestade paljunemist padja sees. Lisaks soovitab allergialiit patju iga 2-3 aasta järel välja vahetada. Tekk tuleks vahetada välja 5-6 aasta ning madrats 8-10 kasutamisaasta järel.

Voodipesu on soovitav valida värvitu ja naturaalsest materjalist (nt puuvillast või siidist). Seda on soovitatav vahetada kord nädalas. Siis võiks voodipesu tuulutada ka õues, sh ka talvel, mil temperatuur on jahedam kui lestadele soodne oleks. Voodilinu, padjapüüre ja tekikotti tuleks pesta vähemalt 60° vees. Pesuvahendina võiks kasutada, eriti kui peres on allergikuid, hüpoallergilisi tooteid või lisada pesuveele lesti hävitavat kemikaali akrotsiid. Iga 4-6 nädala tagant võiks lestade hävitamiseks tekke-patju hoida tund aega 60-kraadises saunas või 1-2 ööpäeva kilekotiga sügavkülmas.

Milliseid vooditekstiile valida?

Arvestades, et oma keha ja vaimu väljapuhkamiseks veedame neljandiku või isegi kolmandiku ööpäevas voodis, on tervislikul ja puhtal magamisasemel suur mõju meie tervisele. Seetõttu tasuks, eriti kui peres on allergia all kannatavaid liikmeid, lisaks hüpoallergilistele pesuvahenditele kaaluda ka hüpoallergilisi tekke, patju ja madratseid. Näiteks on kodumaise tootja Wendre valikus Antibact tekk. Samas sarjas on Wendre toonud turule ka padja, mille kangas on toodetud 100% hingavast puuvillasest kangas ja millele on lisatud Sanitized® töötlus. Sanitized® töötluse hügieeniline toime hoiab ära bakterite ja seente tekke ning takistab tolmulestade levikut. Sleepwelli Red sarja madrats on loodud Serene™ porolooniga, mida on tunnustanud ka Eesti Allergialiit. Lisaks vastavad selles sarjas kasutatav kangas, puuvill, vill ja vatiin ka rahvusvahelisele Öko-Tex 100 standardile.

Millist kattemadratsit valida?

Kindlasti võiks kasutada ka kattemadratsit, mis on kergesti pestav, tuulutatav ja mille ümbris on vajadusel lihtsasti eemaldatav. Hüpoallergilisi kattemadratseid leiab lisaks Sleepwellile ka Stroma valikust. Stroma toodetes on peamise materjalina kasutatud termotöödeldud puuvilla. Spetsiaalses kuumutusahjus töötlemise käigus puhastatakse materjal mikroobidest ilma keemilisi ühendeid lisamata. Täpsemat nõu allergikutele soovitatavate tekkide, patjade ja madratsite ning infot Wendre, Stroma ja Sleepwelli tootevaliku kohta oskab teile anda voodipood.ee klienditeenindus.

Lisaks voodile mõjutab meie tervist ka ülejäänud kodu, unetundidel aga eelkõige magamistuba. Seetõttu võiks kodus vältida vaipu, kardinaid, toalilli, raamatuid jne. Dr Maie Jürisson soovitab tolmu– ja kodutolmulestaallergeeni vähendamiseks hoida toas võimalikult vähe sisustust, eriti pehmet mööblit. Siis on vähem tolmukogujaid ja –eritajaid. Mööbel peaks olema liigutatav, et põrandat saaks puhastada nii mööbli alt kui tagant. Kui askeetlik minimalism ei ole kodusisustuses teie eelistatud stiil ning te ei soovi raamatutest ja pehmetest mänguasjadest loobuda, võiks need leida koha ustega või klaasiga suletavas kapis.

More Stories
Kuidas valida Sleepwell madratsit?